Merhaba!

Ben Derya Ercan

Grafik Tasarım

çözümleri için buradayım!

2018’de Okunabilecek En İyi 9 Grafik Tasarım Kitabı

Günümüzde çok sayıda grafik tasarım kitabı yayınlanıyor. Burada dikkat edilecek önemli nokta hangi kitap kütüphanenizde bulunmalı ya da hangisini aldığınızda paranız boşa gitmeyecek.

Yakın zaman dilimlerinde yayınlanan birbirinden faydalı, belli bir misyon ve vizyon sahibi, ufkunuzu açacak 9 grafik tasarım kitabını sizinle paylaşmak istedim.

1- Paula Scher: Works

grafik tasarım

Editörler: Tony Brook & Adrian Shaughnessy

Dünyada bilinen en etkili kadın grafik tasarımcı: Paula Scher. Bu monografi, Scher’in müzik endüstrisi içinde CBS ve Atlantic Records’ta bir art direktör olarak bulunuşunun ilk günlerini, ilk stüdyosunun başlangıcını ve Pentagram ile olan 25 senelik birlikteliğini içeriyor.

Editörlere göre bu kitap, New York’un kentsel kumaşının bir görsel kaydı. 326 sayfalık kitap aynı zamanda Scher’le yapılan uzun bir röportajı da içeriyor; poster seçimlerini, New York Times illüstrasyonlarını ve kampanya işlerini de.

2- House Industries: The Process is The Inspiration

grafik tasarım

Yazarlar: House Industries

Karakter tasarımları ile anılan House Industries bu 400 sayfalık kitabı 2017 yılında yayınladı. Oluşturdukları kitapta topladıkları hikayeler, çalışmalar ve tavsiyelerle “ İlhamı nerede bulursunuz?” sorusuna adeta cevap veriyorlar.

Kitap aynı zamanda kurucu Andy Cruz ve Rich Roat ile karakter tasarımcısı Ken Barber’in bilinçlerine muhteşem bir dalış yapıyor.

3- The Visual History of Type

grafik tasarım

Yazar: Paul McNeil

Bu muhteşem kaynak, başlıca harf karakterlerinin gelişi güzel oluşturulduğu 15. yüzyıldan,  günümüze kadarki geçen sürenin kapsamlı bir incelemesini sunuyor.

4- How To

grafik tasarım

Yazar: Michael Bierut

Bu monografide, tasarımın el kitabı ve manifestosu, Bierut grafik tasarımın filozofisini ortaya çıkarıyor ve aynı zamanda bir şey nasıl satılır, nasıl açıklanır, bir şeyin görünümü nasıl iyileştirilir, insanlar nasıl güldürülür, nasıl ağlatılır ve her seferinde dünya nasıl değiştirilir bunu açıklıyor.

Kitap Bierut’un 35’ten fazla eserini içeriyor; Bierut’un içgörüsünü, çalışma hayatını, müşterileri ile olan ilişkilerini ve bir çok tasarımcının yüzleştiği mücadeleyi de içeriyor. Bu kitap her grafik tasarımcı tarafından okunmalı.

5- Draplin Design Co: Pretty Much Everything

grafik tasarım

Yazar: Aaron Draplin

Aaron Draplin; Esquire, Ford Motors ve hatta Obama Yönetiminin markalanmasında büyük bir kariyer sahibi, geçmişe yönelik noktalara işaret ediyor.

Okuyucular Draplin’in hayatını, üniversite yıllarını ve onun isminin oluşturduğu grafik tasarım bilimini takip ediyor. Draplin kitapta bol bol kendi büyüleyici anekdotlarını anlatmasının yanında okuyuculara da bir tasarımcının zihnindeki gerçek içgörülerden de bahsediyor.

Bir grafik tasarım kitabı olması yanısıra kitapta bol bol eğlenceli bölüm de var. Sayfalar Draplin’in snowboard tasarımlarından logo tasarımlarına kadar sayısız çalışması ile donatılmış. Pretty Much Everything, tüm tasarım stüdyolarının faydalanabileceği bir hazine.

6- Logo: The Reference Guide to Symbols and Logotypes (Mini)

grafik tasarım

Logo Kutsal Kitabı olarak adlandırılan Michael Evamy’nin mini-yayını olan kitap 2015 yılında yayımlandı. İçerisinde 1300’den fazla sembol ve harf karakteri mevcut.

Bu muazzam koleksiyon Paul Rand ve Saul Bass gibi ikonik tasarım ustalarının yaptığı çalışmaları ve tasarımcıların ortaya çıkışı ile logo tasarımındaki yeni gelişmelerin tartışıldığı kısa metinler de içeriyor.

7- Champagne ve Wax Crayons

grafik tasarım

Freelance art direktör ve İllüstratör Ben Tallon’ın ilk kitabı olan Champagne and Wax Crayons, yaratıcılık endüstrisinde bireysel olarak yer almayı ve deyim yerindeyse hayatta kalmayı anlatıyor.

Freelance hayat tarzıyla barışık olmak, yerinizi bulmak, tüm değişkenlere karşı diğer alanlarda gelişmek ve deyim yerindeyse dallanıp budaklanmak… Tallon gibi bir illüstratörsünüz ya da değilsiniz, okumak için görkemli bir eser.

8- New Perspectives in Typography

grafik tasarım

New Perspectives in Typography, A’dan Z’ye çağdaş karakter tasarımını ele alıyor. Kitapta; David Peardon, Philippe Apeloig, Anthony Burrill gibi 100’den fazla tasarımcının çalışmaları mevcut.

9- Graphic Design Visionaries

grafik tasarım

Dünyadaki en etkin 75 tasarımcıyı yayınlayan kitap, etkileyici kişisel hikayelerle grafik tasarımın hikayesini ortaya koyuyor.

  • Bu kitapların maalesef hepsi yabancı. Türkçe bir grafik tasarım kitabı önerebilmeyi çok istiyorum. Belki de bir gün bir kitap da ben çıkarırım; hakkından gelebilirsek tabi.

Derya ERCAN

Sayfa Başı