Merhaba!

Ben Derya Ercan

Grafik Tasarım

çözümleri için buradayım!

2018’in Rengi: Ultra Violet (Ultra Menekşe Moru)

Pantone, 2018 yılının rengini açıkladı: Ultra Violet (Ultra Menekşe Moru)

Bu renk tam olarak mor sayılmaz, bir nevi morun gölgesi; mavi alandaki zengin bir mor daha çok. Pantone’un açıklamasında bu tonun; geleceğe dair düşünmenin orjinalliğini, yaratıcılığını ve hayalciliğini çağrıştırdığı yer alıyor.

Pantone önümüzdeki sene içerisinde bu rengin; firmalar tarafından marka renklerinde, logo tasarımlarında, kurumsal kimliklerde, dijital ortamlarda vb. mecraalarda bolca kullanılacağını ve bugünün dünyasından daha güllük gülistanlık bir çerçeveden geleceğe bakılabileceğini vurguluyor.

Şirket ayrıca mor rengin sadece aydınlığa değil, kötü şeylerle mücadelede de başarılı olacağına inanıyor. Hatta anksiyeteyi önlemek için bile.

Ben de bir grafik tasarımcı olarak rengi çok beğendim, morun gölgesi deyimi benim için daha uygun oldu. Bir logonun ana renklerinde ya da herhangi bir çalışmada temel taş olur mu bu renk çok emin değilim, uygulama esnasında göreceğim, ancak iyi bir yardımcı renk olacağına eminim. Çalışmalarımda genelde morun canlı tonlarını kullanıyorum ama bu renk de iyi bir alternatif olacağa benziyor.

Bu arada rengin kodu Pantone 18-3838, RGB:  95 75 139 , CMYK kodları ise mevcut değil. Pantone’un sitesinden ulaşılabilir.

Derya ERCAN

Sayfa Başı