Merhaba!

Ben Derya Ercan

Grafik Tasarım

çözümleri için buradayım!

90. Oscar Ödülleri İçin Minimal Afiş Tasarımı

Hollanda’da yaşayan ve çalışmalarına devam eden grafik tasarımcı ve yönetmen Chungkong, bu yıl Oscar almaya adaylığını koyan 9 filmin afiş tasarımını kendi tarzıyla, minimal bir çerçevede yeniden yorumladı.

Oscar veya daha farklı alanlarda verilen ödül organizasyonları, artık sadece film sektörüne değil, birbirinden farklı alanlarda üretimlere sahip sanatçı ve tasarımcılara da bir içerik yolu oluyor. Özellikle grafik tasarımcılar aday olan filmlerin afişlerini kendi stilleriyle yorumluyor. Chungkong da bu tasarımcılardan biri.

Chungkong, Hollanda’da bir ajansta yaratıcı yönetmen olarak çalışıyor ve minimal film afişleri tasarlıyor. Tasarımcı izlediği neredeyse tüm filmlerin afişlerini kendi stili ile minimal tarzda yorumlayarak birbirinden güzel eserler ortaya çıkarıyor. Kendine ait internet sitesinde yaklaşık 900 afiş yer alıyor. Chungkong sadece filmler için değil, sevdiği şarkıları, kitapları, sporları ve renk kodları için de afişler tasarlamış bugüne kadar.

Sanatçı 90. Oscar ödüllerinde aday olan bazı film afişlerini de yine kendi tarzıyla tasarlamış. Bu filmler; Dunkirk, The Shape of Water, Phantom Thread, Loving Vincent, Three Billboards Outside Ebbing Missouri, Darkest Hour ve Baby Boss.

Minimal tasarım bakış açısını benimsemiş olan ben de sanatçının çalışmalarına gerçekten hayran kaldım. İnsanın böyle projelerle karşılaştığı anda elinde ne varsa bırakıp bu tarz bir projeye kanalize olası geliyor. Umarım ileride ben de böyle bir set yapacağım.

   Evet gelelim bu harika afişlerin bazılarına;

afiş tasarımı

Loving Vincent

afiş tasarımı

Dunkirk

afiş tasarımı

The Shape of Water

afiş tasarımı

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

afiş tasarımı

Darkest Hour

afiş tasarımı

Phantom Thread

afiş tasarımı

Blade Runner

 

Derya ERCAN

Sayfa Başı