Merhaba!

Ben Derya Ercan

Grafik Tasarım

çözümleri için buradayım!

Bilboard Nedir? Ne değildir?

Evden çıkan herkesin çevresinde çokça gördüğü, açık hava reklam denince akla ilk gelen grafik tasarım materyalidir bilboardlar. Matbaadan baskısı alınarak yapılan en pahalı reklam türlerinden biri; hele bir de çok işlek bir caddedeyse, elit ve zengin bir semtteyse veya şehrin bir çok yerinden görülebilen bir noktasındaysa iyi bir bütçe ayırmak gerekiyor. Yanlış tasarım olduğu sürece algılatabilitesi düşük, feedbacki %30’u geçmez. İşte bu yazıda bu kadar külfeti olan ve geri aksiyon alınmaya çalışılan bir bilboard tasarımının nasıl olması ya da nasıl olmaması gerektiğini anlatacağım.

Yazılardan söz edeceksek; bir bilboard tasarımında yazı 1 veya çok zorunluysa 2 cümleyi geçmemelidir. (Bana göre 1 cümle bile değil, 3-4 kelime yeterlidir.) Nedeni ise; bir bilboard insanların eline bakıp incelediği bir broşür gibi algılanmamalıdır. Elbette yaya insanlar da bilboard görür ve okur ancak burada öncelikle düşünülmesi gereken kitle, araçlarıyla seyahat eden insanlardır. Sürücüler ya da yolcuların çoğu bilboardları görmez bile, şanslıysanız eğer sizin bilboardunuzu bir anlık (1-2 saniye) görebilirler. Bilboardunuz o süre zarfında kişi ne görüp okuyabildiyse emin olun o kadardır. O kısacık anda mesajı verdiniz verdiniz.  Başlık yaz, altına paragraf yaz, altına adres iletişim bilgisi yaz, biz 1946 dan beri varız onu da yaz, onu yaz, bunu yaz mantığıyla giden çoğu bilboard başarısız olur çünkü orada ayrıntı vermeye çalışırken asıl mesajı veremez. Başarısız olmasa bile %5 feedback aldıysanız, bu %10 da olabilirdi demektir. Kendinizi düşünün; araçla giderken bir bilboarda bakmanız ne kadar sürüyor? Hiç yolda giderken “dur şu bilboardu bir okuyayım” diyip kenara çektiniz mi? İstediğiniz mesajı verin ve bitirin. Ayrıntı vermek istiyorsanız broşür yaptırıp dağıtın. Dev bir broşür değil, bilboard yaptırdığınızı unutmayın.

Renklere gelirsek; kesinlikle rengarenk olmamalı, bir rengin farklı tonlarını kullanabilirsiniz ama gökkuşağı işine girmeyin, o işte para yok. Ya çok canlı bir tek renk kullanın (yazılarla kontrast oluşturacak şekilde tabiki) ya da yazıyı sabote etmeyecek yumuşak renkler. Unutmayın önceliğiniz mesaj vermek, fransız devrimi dönem tablosu yaptırmak değil. Yazının ya da backgroundun rengi ayrı ayrı önemli değil, ikisinin gözde nasıl daha net mesaj verilebilir, daha iyi okunabilir bir algı yarattığı önemli. Backgroundda desen işinden de uzak durursanız yararınıza olur. Yine doldurmayın kısaca.

Görsel kullanımları ise bence büyük alanlarda, büyük şekillerde olmalı (tam yayma taraftarı değilim çünkü yazı okunmaya çalışılırken resim arkada kaynayabilir) ve mümkünse parçalı görsel kullanılmamalı. 1-2 saniye kuralını unutmazsanız eğer bunun muhakemesini de yapabilirsiniz.

Kısaca bir bilboard; sade, anlaşılır, mesaj odaklı ve az içerik içeren bir tasarım yapısında olmalıdır. Örnek olarak; araba markalarının veya coca colanın yaptırdığı işlere bakabilirsiniz. Grafik tasarım işindeki meslektaşlarımın bu konularda baya terlediklerini biliyorum, onları dinlerseniz siz kazançlı çıkarsınız. Şehre kendinizi “bakın biz nasıl tasarımlar yaptırıyoruz” diye ispatlamanıza, şehir peyzajına katkıda bulunmaya çalışmanıza gerek yok;  istediğiniz mesajı verin işleriniz açılsın yeter. 

Derya ERCAN

Sayfa Başı