Merhaba!

Ben Derya Ercan

Grafik Tasarım

çözümleri için buradayım!

Fontun Gücü

Fontlar, yani kısaca özetlersek bir dilin harflerini yazmak için kullandığımız farklı şekiller veya simgeler. Özellikle grafik tasarımcıların “eli ayağı” desek abartmış olmam.

Her şeklin, objenin, ikonun veya herhangi bir çizimin insanda yarattığı anlam değil ama hisse benzer hislere sahiptir fontlar. Örneğin bir logoda sahip olunan yazı fontuna baktığınız zaman, o firmanın ya da işletmenin ya da kuruluşun, kullanıma göre nasıl çizgilere sahip olduğunu anlayabilirsiniz. İşini bilen iyi bir tasarımcının yaptığı bir logoda kullanılan font ile o işletmenin; ciddi mi, resmi mi, salaş mı, eğlenceli mi, cool mu, modern mi, geleneksel mi vb. hatlara sahip olduğunu anlamanız mümkün olur. Hatta bir logoda font, doğru renklerle kombin edildiği zaman size hangi sektöre ait olduğunu bile belli edebilir. Bir şekil size bir şey anlatabilir, ama font çok şey. Alt tarafı bir yazı deyip geçiştirmemek gerek, eğer öyle olsaydı bugün “type logo” türünde bir logo çeşidi olmazdı. Fontlar, Logo Tasarımı alanında benim için Aort’tan farksız.

Ben genelde tasarımlarımda Sans Serif (yani tırnaksız) fontlar tercih ediyorum. Hem daha duru ve sade bir görünüm, hem modern, hem güçlü, hem de özgüvenli duruşu ile her tasarımcının font klasöründe bulundurması gereken fontlardan Sans Serif fontlar. Örnek verecek olursam; (benim için) en başta Lato, Gotham, Helvetica, Arsenal, Cabin vb. bunlardan bazıları. Siz de yepyeni fontlar keşfedebilirsiniz, söylenene bağlı kalmamakta fayda var.

Font kullanımında Hairline, Thin, Light, Regular, Semibold, Bold, Heavy, Black ve başka türevlerde “font kalınlığı” diye tabir edeceğimiz ölçüler bulunur. Bu ölçüleri doğru hissi verecek şekilde kullanmak da bu işin en önemli tasarım ipuçlarından biri. Bir fontun “italic” türevi işin bambaşka bir boyutu, italic fontlarla da çok farklı mesajlar veren tasarımlar elde edilebilir.

Bir logo yapıyorsanız ya da yaptırıyorsanız eğer; şekilden, ikondan veya herhangi bir çizimden önce fonta dikkatli bakın. Fontu beğenebileceğinizi veya beğenemeyeceğinizi göreceksiniz. Gereken önemi verin; çünkü o font, ya çalışmanızın ya da kurumsal kimliğinizin atar damarı olacaktır.

Derya ERCAN

Sayfa Başı