Merhaba!

Ben Derya Ercan

Grafik Tasarım

çözümleri için buradayım!

Formula 1’den Yeni Logo Tasarımı

Dünyadaki en büyük ve prestijli motor sporları organizasyonu Formula 1 kurumsal kimliğinde büyük bir değişikliğe giderek yeni logo tasarımı ile karşımızda. 23 senedir kullanılan ve içinde 1 harfinin gizlenerek akıllıca tasarlandığı siyah kırmızı F1 logosu tarihe karıştı.

Yeni Formula 1 logosu kırmızı renkte ve logoda son virajı dönüp yan yana bitiş çizgisine ilerleyen iki otomobil canlandırılmış. Logo tasarımı eski tasarıma nazaran oldukça yumuşak hatlara sahip. Şekil olaraksa kullanıma oldukça uygun görünüyor. Eski F1 logosu gibi bu logo tasarımı da anlam bütünlüğüne sahip ancak F1’in kurumsal kimliğinde bu denli büyük bir değişikliğe gitmiş olması bütün çevreler tarafından destekleniyor dersek yalan olur.

Özellikle grafik tasarımcılar bu konuda ikiye ayrılmış durumda. Yeni logo tasarımını beğenenler mevcutken, bunun bir hata olduğunu düşünenler ve logoyu eleştirenler de var.

Geçen sene 8.5 milyon dolarlık bir mevla ile Liberty Media tarafından satın alınan Formula 1’in yeni logosu, Abu Dhabi Grand Prix’inin sonunda düzenlenen sezon finalinden sonra tanıtıldı. Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) da bu logoya destek verenler arasında.

Yeni logo ve kurumsal kimlik entegre edilmeye başlandı. Tam kullanım 2018 itibariyle başlayacak.

Derya ERCAN

Sayfa Başı