Merhaba!

Ben Derya Ercan

Grafik Tasarım

çözümleri için buradayım!

Japon Grafik Tasarımcı ‘dan Görenler ve Görme Engelliler İçin Ortak Yazı Biçimi: Braille Neue

Japon grafik tasarımcı Kosuke Takahashi, müthiş bir çalışmaya imza attı: gören ve görme engelli olan herkesin okuyabilip aynı bilgiye ulaşabileceği yen bir yazı şekli: Braille Neue.

grafik tasarımcı

Braille Neue, görme engellilerin kullandığı standart Braille alfabesinden oluşuyor. Bu yazı şeklinde ingilizce ve japonca karakterler, Braille karakterleri ile iç içe geçiyor. Böylelikle ortaya çıkan yazı hem görenler hem de görme engelliler tarafından okunabiliyor. Gören bireyler Braille’i okuyamadığı için görme engelli bireyler ile gören bireyler arasındaki iletişimde sıkıntılar yaşanıyor. Takashi’nin hedefi ise, 2020 Tokyo Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları sırasında kamusal alanın Braille Neue ile karşı karşıya gelmesi ve bu yazı biçiminin yeni standart olarak kullanılması.

grafik tasarımcı

Braille Neue, Helvetica Neue yazı tipinden üretilmiş ve hem latin alfabesi hem de japonca karakterler için kullanılabiliyor. Yazı tipi 2 ayrı şekilde tasarlanmış: Standart Braille Neue (ingilizce) ve konturlu Braille Neue (ingilizce ve japonca).

grafik tasarımcı

grafik tasarımcı

Gerçekten müthiş bir fikir, müthiş bir buluş. Herkesin en kısa zamanda öğrenmesi gereken bir alfabe denebilir. Bu zamana kadar bunun yapılmaması zaten ilginç olan. Böyle insanlar var olduğu sürece insanlığın sırtı yere gelmez.

Derya ERCAN

Sayfa Başı