Merhaba!

Ben Derya Ercan

Grafik Tasarım

çözümleri için buradayım!

Lacoste’dan Nesli Tükenen Hayvanlar Logolu Kampanya

Lacoste, klasik polo yaka tişörtlerinin üzerindeki yeşil timsah logosunu nesli tükenmekte olan hayvanlarla değiştirdiği kampanya ile konuya vurgu yapıyor.

Lacoste denince ilk akla gelen ve gözümüzde canlanan meşhur polo tişörtü ve yeşil timsah logosudur. Bu timsah logosu yaklaşık 85 senedir kullanımda ancak Lacoste bu logoyu faydalı bir şey için sınırlı bir üretim dahilinde değiştiriyor: Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar

logo

Lacoste ve reklam ajansı BETC, bu fikir ile yola çıktı ve 85 senedir ilk defa logo üzerinde değişiklikler gerçekleştirdi. Amaç logoyu değiştirmek değil; dünyanın en önemli konularından biri olan nesli tükenmekte olan hayvanlara dikkat çekmek ve bu konuda farkındalık sağlamak.

Lacoste’un timsahı da aslında nesli tükenmekte olan hayvanlardan biri ve bundan yola çıkılarak 10 tane nesli tükenmekte olan hayvan logosu tişörtlere yerleştirildi. Toplamda 1775 adet üretilen tişörtün sayısı da manidar. Çünkü nesli tükenmekte olan bu hayvanlardan dünyada kaç tane kaldıysa o kadar tişört üretildi. Mesela bir cins yunus olan Vaquita logolu tişörtlerden 30 adet, Anegada iguanası logolu tişörtlerden 450 adet tişört yapıldı. Tişörtler Paris Moda Haftası’nda tanıtıldıktan sonra Lacoste’un kendi sitesi üzerinden satışa çıktı.

logo

Listede yer alan hayvanlar ise şu şekilde; Burma çatılı Kaplumbağa, Java Gergedanı, Meksika Yunusu (Vaquita), Kaliforniya Kondoru, Kuzey Sportif Lemuru, Saola, Kakapo Papağanı, Cao-vit Gibbonu, Anegada İguanası ve Sumatra Kaplanı.

logo

Kampanya “Save Our Species” başlığı altında ve #LacosteSaveOurSpecies etiketiyle devam ediyor. Hem fikir olarak hem ortaya çıkan ürün olarak hem de mesaj olarak gerçekten olağanüstü bir kampanya. Tişörtler verdiği mesaj sebebiyle o kadar az üretilmiş ki bize kalmadı bile 🙂 Varsın kalmasın ama mesaj yerine ulaşsın, önemli olan o.

Derya ERCAN

Sayfa Başı