Merhaba!

Ben Derya Ercan

Grafik Tasarım

çözümleri için buradayım!

Netflix’ten Yeni Font: Netflix Sans

Amerika’da font lisanslama sistemi markalara çok pahalıya patlayabiliyor. Bu yüzden; Coca Cola, Youtube ve IBM gibi markalar kendi fontlarını tasarlıyor. Netflix de; kendi adını verdiği “Netflix Sans” fontunu dizayn ederek fontuna sahip markalar arasında yerini aldı.

Netflix hepimizin takip ettiği gibi sadece kendine has orijinal içerikler üreten bir müessese değil, aynı zamanda UI ve UX dediğimiz kullanıcı deneyimi ve alışkanlıklarına da büyük önem veren bir kuruluş. Netflix’in 190’dan fazla ülkede, 109 milyondan fazla takipçi ve üyeye sahip, “Netflix and chill” sloganı da buradan geliyor.

Netflix yıllar içinde, bir marka için önem sıralamasında zirveyi oluşturan logosunu ve arayüzünü değiştirdi, şimdi de Noah Nathan ve Tanya Kumar yönetiminde olduğu marka tasarım ekibi tarafından yeni sans-serif “Netflix Sans” font ailesi tasarlandı.

logo tasarimi

Yeni Netflix Sans fontu, medya ve eğlence endüstrisinde hemen hemen her yerde görebildiğimiz Gotham fontunun pabucunu dama atacak gibi gözüküyor. Netflix tasarımcıları, markanın kendi adını verdiği bir yazı karakterinin (font ailesinin) her yıl firmaya milyonlarca dolar tasarruf ettireceğini söylüyor.

logo tasarimi

logo tasarimi

Netflix Sans; sade, okunaklı ve nötr bir yazı tipine sahip. Bu sayede kullanıcının dikkatı dağılmadan ve kullandığı cihazdan bağımsız şekilde içeriğe odaklanılması amaçlanmış. Font ailesi minimal bir yapıya sahip, ferah bir okuma sağlıyor. Font ailesi; thin, light, regular, medium, bold ve black olmak üzere standart bir font ailesinin sahip olması gereken tüm bireylere sahip. Netflix Sans çok çarpıcı ve gerilla sloganları olan bir font değil; sadece yeterince “chill”.

logo tasarimi

logo tasarimi

Gotham’a elveda demek zor, bugünden sonra Netflix Sans  onun yerini alır mı bilmem ama, Gotham her daim fontlarım arasında bulunacak; bir köşeye atıvermeyiz yani 🙂 Ben de Netflix Sans’ı tasarımlarımda uygulamaya başlamak için sabırsızlanıyorum. Bakalım ilk talipli kim olacak 🙂

Derya ERCAN

Sayfa Başı