Merhaba!

Ben Derya Ercan

Grafik Tasarım

çözümleri için buradayım!

Pekin Olimpiyat Logo Tasarımı : “Kış Rüyası”

Pekin Olimpiyat Komitesi, 2022 Olimpik ve Paralimpik Kış Oyunları logo tasarımını gösterime sundu. Çinli sanatçı Lin Cunzhen tarafından tasarlanan logo; Çin kültürünün geleneksel ve modern hatlarının harmanlanmış bir yansıması olmasıyla birlikte, aynı zamanda kış sporlarının özelliklerini de ön plana çıkaran bir tasarım olmuş.

“Kış Rüyası” olarak adlandırılan logo tasarımı ; 冬 karakterinden (Çince kış anlamına gelen bir karakter) oluşuyor. Logoda yukarıdan aşağı doğru kayan bir kayak sporcusu sembolize edilmiş ve bu çince karakterle özdeşleştirilmiş. Logo tasarımında kullanılan mavi renk hayalleri, geleceği ve kar ile buzun saflığını yansıtırken; kırmızı ve sarı renkler ise (Çin’in ulusal bayrak renkleri) tutkuyu, gençliği ve gücü simgelemekte.

Ben de bir grafik tasarımcı olarak logoyu çok beğendim. Logonun beni en çok etkileyen tarafı ise renk, şekil gibi somut materyaller bir yana oluşturulan harman fikri oldu. Çince zaten karakterlerden oluşan bir dil olduğundan ötürü bu tarz değişik tasarımlar oluşturulabiliyor ve hatta göze çok çarpıcı, cool ve minimal gelebiliyor. Kısaca beğeniyorsunuz. 

Belki farklı olabilirmiş dediğim tek yer BEIJING 2022 yazısının fontu oldu. Grafik tasarım derya deniz bir alan. Farklı tasarım fikirlerinin olması çok normal! 🙂

Derya ERCAN

Sayfa Başı