Merhaba!

Ben Derya Ercan

Grafik Tasarım

çözümleri için buradayım!

The Signs Of Barcelona (Barcelona’nın Simgeleri)

Italy’s signs (İtalya’nın Simgeleri) isimli kitabından sonra,  Gràfica de les Rambles (The Signs of Barcelona)  Barcelona’nın Simgeleri isimli kitabı ile karşımıza çıkan Louise Fili bu kitapta büyüleyici şehir Barcelona’da kadrajına takılmış, birbirinden etkileyici harf vitrin, harf tabela ve harflerden oluşan bir çok tipografik materyali okuyucuya sunuyor.

Fili; kumaş mağazalarından çikolata mağazalarına, eczanelerden fırınlara, otellerden katedrallere Barcelona’nın değişken kültürel çeşitliliğini fotoğraflamış. Tam 375 fotoğraf. Her vitrin, bina numarası, monogramlanmış dış cepheler vs şehrin ne kadar zengin desenlere sahip olduğu gözler önüne serilmiş. İspanyol kültürüne münhasır olan bu adeta tasarım harikası tipografik çalışmalar arasında geleneksel, modern, retro ve bir çok tarza sahip eserler mevcut.

Benim en çok dikkatimi çekenler retro tarzda tabelalar oldu. Fontlar, renkler, kullanımlar baştan aşağı insana nostalji yaşatıyor. Yeninin gücü bir yana, hala eskiye özlem duyduğumuzu bu tarz tasarımlarda daha iyi anlıyorum. Keşke kendi ülkemizde de sokağa çıktığımız zaman bu tarz tasarımlarla karşılaşabilsek, ama ne mümkünki çoğu bu tarz materyal beton gibi soğuk, bir şey ifade etmiyor, göze hitap etmiyor, sanat barındırmıyor. “Yazı işte oku geç” mantığı kol geziyor her yerde.  Daha farklı bakış açılarına sahip olmamız lazım ve çok da uzun bir süre 🙂

Neyse kitaptan bir kaç çalışmaya yer vereceğim, feyz alınması dileğiyle:

1-grafik tasarım

2-grafik tasarım

3-grafik tasarım

4-grafik tasarım

5-grafik tasarım

6-grafik tasarım

7-grafik tasarım

Derya ERCAN

Sayfa Başı