Merhaba!

Ben Derya Ercan

Grafik Tasarım

çözümleri için buradayım!

Zara’nın Yeni Logo Tasarımı

Son zamanların trendi herkesin de aşina olduğu gibi; sade, modern ve flat tasarımlar. Hemen hemen her sektör artık bu trende ayak uydurmayı amaçlayarak karmaşık ve demode kurumsallarından, görsellerinden, tasarımlarından kurtulmaya çalışıyor. Kimisi logo tasarımını yeniliyor, kimisi fontunu değiştiriyor; kimisi ise yeni kurumsal kimliklerle, yeni etiketlerle, yeni tasarımlarla sadeliğe ulaşmanın yollarını arıyor.

Sadeliğe ve modernliğe geçiş aşamasında logo tasarımını yenileyenler arasına İspanyol devi Zara da katıldı. 1975’ten bu yana 45 yıllık Zara tarihinde bu 2. logo tasarımı değişikliği. Baron & Baron markasının kurucusu Fabien Baron‘un imzası niteliğinde bir tipografiye sahip yeni logo tasarımı, tasarımcıları ikiye ayırdı. Kimisi sadeleştirmeye çalışılırken daha karmaşık bir hale getirildiğini savunurken, kimisi daha minimal olduğunu savunuyor. Ancak Twitter’da yeni logo tasarımı ile dalga geçen bir güruh da mevcut. Zara‘nın harflerinin birbirine daha da yakınlaşması, hatta iç içe geçmesi sebebiyle ileriki yıllarda logonun dik duran bir dikdörtgene dönüşeceğini düşünüyor bu kesim.

Herkesin fikri, bakış açısı kendine elbette; benim ise şöyle bir fikrim var: Eski logo tasarımı daha sade iken yeni logo daha minimal ve gösterişli. Minimal ve gösterişli kelimelerini yan yana kullanmak zor ancak bu işte başarılmış. Eski logo Zara‘yı tamamen yansıtan bir logoydu. Hem salaşlığı, hem klasik kesimi hem de kendine has bir tarzı olduğunu yansıtıyordu. Yeni logo ise daha baskın klasik, daha marjinal tasarımlar ve ucundan gotik bir tavrı çağrıştırıyor. Bu logo tasarımının Zara‘nın konseptine uyup uymadığı konusu bir yana yeni logo teknik ve görsel açıdan gerçekten güzel bir logo olmuş. Ben beğendim!

Derya ERCAN

Sayfa Başı